07 Ekim 2019
İzciler Ecdadın İzinde

İzciler Ecdâdın İzinde

Çankırı Serhat Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü (Sergenç) izcileri, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen "Bedence Sağlam, Ahlakça Güzel Olmak İçin İzcilik Projesi" kapsamında ‘Bursa, Çanakkale ve İstanbul’ illerine tarihi ve kültürel gezi düzenledi.
Geziye, Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Bursa ili ile başlandı. İlk durak Yıldırım Beyazid zamanında inşa edilmiş olan, muhteşem mimarisiyle gözleri kamaştıran ve Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı diye nitelendirdiği Ulu Cami’ydi. Rehber tarafından aktarılan camiye ait bilgiler izcilerin çok dikkatini çekti. Ardından Unesco Dünya miras listesinde yer alan Cumalıkızık Köyü’nde güzel bir köy kahvaltısı yapan izciler, Bursa’nın manevi mimarlarından Emir Sultan Hazretlerini ziyaret edip bir ülkenin gelişmesinde manevi önderlerin de ne kadar etkisi olduğunu bir kez daha anlamaya çalıştı. Bursa’da Osmanlı Devleti’nin kurucuları Osman ve Orhan Gazi türbelerini, Devletin ikinci kurucusu olarak anılan Çelebi Mehmet’in kabrini, tarihi ulu çınarı ve daha bir çok tarihi mekanı ziyaret eden izciler, Çanakkale’ye doğru yol aldılar.
Tarihimizin unutulmaz zaferinin yaşandığı yerlere gelen izciler, Çanakkale’deki şehitlikleri, Kilitbahir’den başlayarak Ertuğrul Koyu’nu, Conkbayırı’nı, Seddûlbahir’i, savaş alanlarını, 2.Abdulhamit’in yaptırmış olduğu tabyaları, Seyit Onbaşı Tabyasını ve diğer şehitlikleri ziyaret edip dualar ettiler.
Gezinin son durağı İstanbul’a heyecanla gelen izciler, Sultanahmet’i, Ayasofya’yı, Topkapı Sarayı’nı, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii’ni, Eyüp Sultan Hazretlerini ziyaret etti. Üsküdar’da tekne turuyla bu güzel geziye son veren izciler, defalarca Çanakkale ve İstanbul’a gittiklerini ancak bu seferki gezilerinin dolu dolu geçtiğini, gezdikleri şehirlerin tarihi ve kültürel mekânlarının özelliklerini öğrenmekten mutluluk duyduklarını ifade ettiler.
Sergenç Başkanı ve proje koordinatörü AKTEPE, gezinin çok yararlı olduğunu ve gençlerimize tarihimizin önemli şehirleri, kişileri ve manevi şahsiyetlerini tanıtmanın hepimizin görevi olduğunu vurgulayarak geziye katılan izcilere ve özellikle gezinin düzenlenmesine destek sunan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür etti.  

Bu İçeriğe Henüz Yorum Yazılmadı..

Yorum Yaz

E mail adresiniz gizli tutulacak olup, yorumunuzu yazabilirsiniz.*