07 Ekim 2019
Sergenç İzcileri Çanakkale Şehitlerini Unutmadı

SERGENÇ İZCİLERİ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI


 

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından her yıl“Dedeciğim Ben Geldim” temasıyla düzenlenenve Türkiye’nin dört bir yanından, Çankırı`yı temsilen de Çankırı Serhat Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü`nün katılım sağladığı Çanakkale Milli Bilinç İzci Kampı, “57. Alay Vefa Yürüyüşü” ile sona erdi.


Yurtdışından gelen izcilerle birlikte beş bin izcinin katılım sağladığı Çanakkale Milli Bilinç İzci Kampı, Çanakkale Eceabat Kocadere mevkiinde kurulan kamp alanında 22-25 Nisan 2019 tarihleri arasında Çanakkale şehitlerini anmak için organize edildi.


“Dedeciğim Ben Geldim” yazılı yelek ve enveriye kabalağı giyen izciler, 24 Nisan’da Şehitler Abidesi’nde düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları`nın 104. Yılı Anma Töreni’ne, ardından 57. Alay Şehitliği`nde düzenlenen programa katıldı. Törenler sırasında yapılan kortej geçişine katılan ve Türk Yıldızları`nın nefes kesen gösterisini izleyen izciler, daha sonra şehitlikleri tek tek gezerek şehit olan dedeleri için dua ettiler.


SAÇLARA KINA YAKILDI, KIRIK BUĞDAY ÇORBASI İÇİLDİ


Çanakkale Milli Bilinç İzci Kampı’nın son günü 57. Alay`a Vefa Yürüyüşü’ne katılmak için güneş doğmadan uyanan tüm izcilerin saçlarına sabah namazını kıldıktan sonra kına yakıldı. İzcilere Türk Kızılay’ı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı 57. Alay askerlerinin son yemeği olan kırık buğday çorbası ikram edildi. İzciler daha sonra dünyanın en kahraman alayı olarak adını tarihe yazdıran 57. Alay Şehitliği’ne gitmek için kamp alanından başlayarak 20 kilometrelik mesafeyi yürüdü. Duygu selinin yaşandığı program, şehitlere dualarla tamamlandı.

 

Bu İçeriğe Henüz Yorum Yazılmadı..

Yorum Yaz

E mail adresiniz gizli tutulacak olup, yorumunuzu yazabilirsiniz.*