20 Eylül 2019
İzcilikte İlerlemek

 ERGİN İZCİLİK

15 yaşına yaklaşıyorsan ergin izciliğe geçiş için hazırlanmaya başlamışsındır.

ERGİN İZCİLER KİMDİR?

Ergin izciler 15 – 18 yaş arasındaki izcilerdir. Onlar yavrukurtluk ve izcilik basamaklarından sonra izcilik ailesindeki üçüncü basamağı oluştururlar.

NASIL TOPLANIYORLAR?

Ergin izciler, Ergin İzci Ocağı denilen ünitelerde çalışırlar. Bu yaş basamağında dersler ve sınavlar gibi zamanlarını alacak birçok uğraşları vardır. Bu yüzden haftada bir toplanmak yerine diğer boş zamanlarını dolduracak proje sistemi ile çalışırlar.

ERGİN İZCİ EKİPLERİ

Ergin izci olduğun zaman senin yetenek, fikir ve hobilerine yakın bir ergin izci ekibini seçebilirsin. Genellikle her ekip dağcılık, mağaracılık, bisiklet, binicilik, bilişim teknolojileri ve kanoculuk gibi faaliyet alanlarında uzmanlaşırlar.

NİÇİN ERGİN İZCİ OLAYIM?

Yaş olarak birçok faaliyeti kolayca yapabilecek hale gelirsin. Birçok macera faaliyetini rahatlıkla yapabilirsin. Topluma faydalı olabilecek işler yapabilirsin. Birçok proje hazırlayıp uygulayabilirsin. Liderlik yolunda adım adım ilerleyebilirsin. Ergin izcilik sana diğer insanlardan farklı birçok şey yapabilme imkanı sağlayacak. Ergin izcilik çalışmaları içinde kendini ekibinle, ocağınla diğer ergin izcilerle ilinde, bölgende, yurdumuzun herhangi bir yerinde ya da dünyanın ilginç bir noktasında, bir dağın zirvesinde, bir mağaranın derinliğinde, bir şehrin göbeğinde faaliyetler yaparken bulabilirsin. Hatırlarsan izcilikte oymağın faaliyetlerine oymak yönetim kurulunda obabaşılar karar verirdi. Ergin izcilikte ise izcilikten farklı olarak faaliyet kararları tüm ergin izcilerin katılımı ile alınır.

REHBERLER

Ergin izcilikte belirli bir seviyeye geldiğin zaman ocakbaşın senden kümelerde ve oymaklarda bir süre rehberlik yapmanı isteyecektir.

REHBERLER NE YAPAR?

Rehber ergin izciler görevlendirildikleri yavrukurt kümeleri ve izci oymaklarına yardım ederler. O ünitenin liderlerine iyi bir program hazırlamak için yardımda bulunurlar, izcilerine yol gösterirler.

 

Bu İçeriğe Henüz Yorum Yazılmadı..

Yorum Yaz

E mail adresiniz gizli tutulacak olup, yorumunuzu yazabilirsiniz.*